Wiosna się zbliża wielkimi krokami, z tej okazji przygotowaliśmy dla was krótki przewodnik. Pięć kroków, o których warto pamiętać zanim wyjedziemy w pierwszą trasę.

Krok 1 – Czyszczenie motocykla

 

Na czystym motocyklu łatwiej zobaczyć uszkodzenia, wycieki czy też pęknięcia. Przed przystąpieniem do oględzin jak i czynności serwisowych naszego motocykla warto go zatem umyć. Dla preferujących tradycyjne rozwiązania polecamy szeroką gamę środków czystości, np. Castrol Greentec Bike Cleaner (48 zł), który rozpuszcza osady z brudu, olejów i smarów, pozostawiając powierzchnię bez smug i zabrudzeń.

 

 

Krok 2 – Układ smarowania

 

Pamiętajmy, by stosować oleje przeznaczone specjalnie do motocykli. Stosowanie olejów samochodowych wpływa bardzo niekorzystnie na trwałość sprzęgła i powoduje jego poślizg. Aby dobrać odpowiedni olej do swojego motocykla skorzystaj z porady u sprzedawcy.

Warto również sprawdzić stan płynu chłodniczego, który powinno się wymieniać nie rzadziej niż co 2 lata. W ofercie Motul –a można znaleźć specjalny płyn chłodniczy o podwyższonej pojemności cieplnej, przeznaczony do stosowania w wysilonych silnikach motocyklowych o nazwie MOTOCOOL Expert.

Krok 3 – Filtr powietrza

 

Nie zapominajmy o filtrze powietrza. Jego papierowy wkład najlepiej będzie wymienić na nowy, natomiast filtr gąbkowy możemy wyczyścić i naoliwić. W tym celu pomocny może okazać się Castrol Foam Air Filter Cleaner (środek czyszczący) i Castrol Foam Air Filter Oil (olej w aerozolu).

 

Krok 4 – Układ hamulcowy

 

Przed rozpoczęciem prac związanych z układem hamulcowym warto się zastanowić, czy jesteśmy w stanie podjąć się tego zadania sami, czy lepiej będzie zlecić to wyspecjalizowanemu warsztatowi.

Aby nasze hamulce były sprawne wymieniajmy płyn w układzie hamulcowym nie rzadziej niż co dwa lata, a najlepiej co roku. Jeśli jeździmy agresywnie, zastosujmy płyn o podwyższonych parametrach. Do standardowych zastosowań wystarczy Castrol Motorcycle Brake Fluid z temperaturą wrzenia na poziomie 275ºC. Do sportowej jazdy zastosujmy Castrol React SRF Racing z temperaturą wrzenia 320ºC.

 

  

Krok 5 – Układ przeniesienia napędu/łańcuch napędowy

 

Warto pamiętać, że łańcuch motocyklowy pomimo prostej budowy wymaga specjalistycznej opieki. Do czyszczenia łańcucha można wykorzystać dedykowany ku temu środek Castrol Chain Cleaner. Po oczyszczeniu warto skontrolować stan napięcia łańcucha. Po wyregulowaniu napięcia (o ile to konieczne) łańcuch należy odpowiednio nasmarować. W ofercie Castrol dostępne są dwa produkty: Castrol Chain Spray O-R, oraz dedykowany do motocykli sportowych, odporny na rozrzucanie przy wysokich prędkościach obrotowych Castrol Chain Lube Racing

Tak wykonany przegląd pozwoli lepiej poznać stan techniczny i przedłuży życie naszego motocykla. Częste przeglądy i wymiany płynów uchronią nas przed nieoczekiwanymi awariami i i pozwolą pracować wszystkim mechanizmom nawet pod największym obciążeniem.

 

 

Znajdź nas na: